top of page

                          46è Campionat  Interescolar d'Escacs de Sitges                                           

20240615_174206.jpg

(Dissabte 15 de juny de 2024)

En aquest tradicional campionat, amb la participació de 31 jugadors de Sitges, o de la nostra escola d'escacs, perquè serveix per proclamar els campions de Sitges de cada categoria, no hi van haver sorpreses i els principals favorits, a excepció de la categoria sub-12, que estava més oberta, van guanyat amb claretat en les seves categories.Finalment, els campions d'escacs Base de Sitges 2024,  van ser:
SUB-8Campiona : Martina Diana amb 4,5
SUB-10Campió : Matías Sticca
SUB-12Campió : Pepe Vilalta
SUB-14/16Campió : Bernat Moya

                       CAMPIONAT DE PARTIDES RÀPIDES (de la Setmana de l'Esport Sitgetà                                           

WhatsApp Image 2024-05-25 at 14.28.04(1).jpeg

(Dissabte 25 de maig de 2024)

Dintre dels actes de la ·Setmana de l'Esport Sitgetà", va tenir lloc aquest5 campionat de Partides Ràpides", amb una bona participació de 15 jugadors.
Després de les 7 rondes reglamentàries al ritme de 5'+3", s'imposà la lògica i el guanyador (amb 7 punts) va ser Laurence Webb, seguit d'Oriol Layola (6 punts) i de Martina Lázaro (5 punts)
I després un nombrós grup de jugadors amb 4 punts (
Andreu Bosch, Leo Gardner, Matthieu Boers, Adrià Peña, Ferran Moruno i Jorge Lázaro, per aquest ordre.

                      FINAL DEL LA LLIGA CATALANA "Promoció Sub-12"                                     

WhatsApp Image 2024-05-26 at 20.06.47.jpeg

(Diumenge 26 de maig de 2024)
 

El nostre equip sub-12 "A" va anar a Figueres a disputar la "final a 8" de la Lliga Catalana de Promoció Sub-12, a la que s'hi va classificar en quedà campió d'un dels dos grups de la territorial de Barcelona, juntament amb el campió de l'altre grup i els dos primers classificats de les territorials de Girona, Lleida i Tarragona.
L'equip format per :
1.- Matías Sticca (sub-10) :   Elo 1818
2.- Nathan Almog (sub-12) : Elo 1633
3.- Xavier Rosique (sub-10): Elo 1610
4.- Carlos Diana (sub-10) :    Elo 1476
Va ansdeguir un meritori 3er lloc, després de guanyar a quarts de final a la Rubinenca, perdre la semifinal contra el Figueres i aconseguint el 3er lloc, guanyant al Foment.
El campió final fou l'equip de l'Amposta  

                            XIè Obert d'Escacs "Calculín"                

Calculin 2024 (1).jpg

(Del 13 d'abril al 4 de maig de 2024)

Després de 4 dissabtes consecutius de competició, va acabar a Canyelles, una de les 4 seus de l'edició d'enguany d'aquest prestigiós campionat, el més important campionat privat d'escacs base de Catalunya, amb un bon resultat global pels nostres 17 jugadors participants, d'entre els 75 jugadors totals inscrits.
D'un total de 4 categories : Sub-8, Sub-10. Sub-12 i Sub-14/16, els nostres jugadors guanyaren en dues d'elles :Xavier Rosique campió a Sub-10 (amb 5/7) i Bazhen Zasukha campió a Sub-14/16 (amb 5,5/7), mentre que Ferran Moruno (també amb 5,5/7), quedà sots-campió.
A més a més, també es classificaren per a la final, que es jugarà a Vilanova durant el cap de setmana de l'1 i 2 de juny, Carlos Diana a Sub-10 i Adrià Peña a Sub-14/16.

                  FINAL DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS                   
                                               
                

DSC_3458 x3.jpg

(Cambrils, del 23 al 28 de març de 2024)
 

Durant la primera part de la Setmana Santa es va jugar a Cambrils la final del Campionat de Catalunya Individual d'Edats, en el que hi van participar 9 jugadors de la Penya d'Escacs del Casino Prado, amb el jugador del primer equip, i professor del nivell més alt de l’escola d’escacs, Laurence Webb, com a delegat-entrenador.

Els resultats esportius van ser molt bons ja que la jugadora Sub-8, Martina Diana, es va proclamar campiona femenina Sub-8 de Catalunya, en ser la primera jugadora femenina classificada, i en la "Copa de Promocio", que es un trofeu per equips, en el que puntuen els 3 millors classificats de cada club, en les categories de sub-10 i sub-12. el nostre club va aconseguir un extraordinari 3er lloc, superant a la majoria de les millors escoles d’escacs de Catalunya, gràcies al 7è lloc de Jack Monclús, a sub-12, a Matías Sticca, a sub-10, i al 18è lloc de Xavier Rosique. també a sub-10.
Un èxit el qual no havia aconseguit mai la nostra escola d’escacs.

   CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS - FASE PRÈVIA L’ALT PENEDÈS I GARRAF                                

20240127_180522.jpg

(Del 27 de gener al 17 de febrer de 2024)

Va tenir lloc, novament, al gimnàs de l’Escola Miquel Utrillo, la Fase Prèvia de les comarques de l’Alt Penedès i del Garraf, que ha aplegat a 64  jugadors (10 menys que l’any passat), amb 34 jugadors de Sitges, 18 de Vilafranca, 9 de Vilanova, 1 de Ribes i, per primera vegada, 2 de Gelida.Els millor jugadors nostres van ser :
- Sub-8 :  Martina Diana 2ª i Dante Martínez 3er
- Sub-10 : Matías Sticca 2º i Xavier Rosique 3er
- Sub-12 : Jack Monclús, campio
- Sub-14 : Martí Marín, campió
- Sub-16 : Bernat Moya 2º i Ferran Moruno 3er

               COMENTARIS DE LES  MILLORS PARTIDES DEL PRIMER EQUIP                                     

WhatsApp Image 2024-04-08 at 09.00.42.jpeg

(Del 2 de febrer al 8 d'abril de 2024)
 

De forma paral·lela a la Lliga Catalana, la junta del club va posar en marxa aquesta nova iniciativa en la que, els divendres al vespre, el jugadors del primer equip que havien jugat les millors partides de l'última jornada de la Lliga catalana, les comentaven a tots els jugadors de la Penya que hi estiguessin interessats.
Al final, es van comentar 7 partides, que van anar a càrrec de José Lluís Maroto (3), Laurence Webb (2), Jaume Almirall (1) i Juanjo Martí (1)

                                                      LLIGA CATALANA 2024                                               

20240204_094536.jpg

(Del 21 de gener al 17 de març de 2024)
En aquesta temporada van ser 6 els equips, amb 36 taulers i 64 jugadors que participaran a la Lliga Catalana :
- Equip "A" a 2ª Divisió Nacional
- Equip "B" a 1ª Provincial
- Equip "C" a 2ª Provincial
- Equip "D" a 3ª Provincial

Més dos equips a la categoria de "Promoció Sub-12"

Els resultats van ser prou bons, perquè tots els equips d'adults van aconseguit mantenir les seves categories, però la millor alegria ens la va donar l'equip Sub-12 "A" que va quedar campió del seu grup de la província de Barcelona.
En l'aspecte individual cal destacar el 94% de Laurence Webb (amb 7,5/8) i el 100% de Matías Sticca (amb 7/7).
També cal destacar als jugadors que van jugar tots els partits : Jaume Almirall, Daniel Chiochia, Ferran Moruno, Matías Sticca, Nathan Almog. Carlos Diana i Xavier Rosique.

                            Campionat Infantil de Nadal de Sitges                

General (1).jpg

(Dies 3 i 4 de gener de 2024)
Gran èxit de participació en aquest tradicional campionat amistós de Nadal, amb la presència final de 62 jugadors (40 d'ells de Sitges), 2 més que l'any passat.
Després de les 6 rondes, la categoria sub-8 va ser dominada pels jugadors foranis, que van ocupat els tres llocs d'honor, mentre que el primer jugador sitgetà va ser David Almog en 4ª posició.
En la categoria sub-10, el gran trionfador va ser Matías Sticca, que, jugant invitat en aquesta categoria, perquè encara era sub-8, va guanyar totes les partides.
La categoria sub-12 va ser també dominada pels jugadors foranis, sent el millor jugador sitgetà Miron Morozov 3er, seguit de Pepe Vilalta, 4rt.
La categoria que aplegava els jugadors sub-14/16, va ser dominada, amb claredat, pel jugador del Cardona Joan Garriga, amb un impresionant elo, per a la seva edat, de 2118, mentre que Leo Gardner va quedar 2on i Bernat Moya 3er.

     CAMPIONAT DE PARTIDES RÀPIDES DE CAP D'ANY(amb coca i cava) "    
                                               
                

20231230_000155 (2).jpg

(Divendres 29 de desembre de 2023)

Amb una magnífica inscripció de 28 jugadors (5 més que l'any passat), va tenir lloc aquest tradicional campionat de partides ràpides (5'+3"), que va fer que el nostre local oferís un magnífic aspecte.El campionat va ser molt igualat, amb 5 jugadors empatats al segon lloc, que va resoldre el coeficient de desempat per aquest ordre : Jaume Almirall (guanyador de l'any passat), Luís Peredo, Oriol Layola, Emilio Muñoz i Josep Lluis MarotoEl guanyador, el jugador anglés Laurence Webb, nou fitxatge de la Penya i que tenia l'elo més alt de tots els participants, va ser l'únic que va mostrar una lleugera superioritat, perquè va guanyar a la majoria dels altres favorits, cedint només unes taules amb el sub-14 Martí Marín.Va ser també una nit de retrobaments amb dos antics jugadors del primer equip de la Penya, Oriol Layola i Marc Orriols.

                           V Open Internacional "ciutat de Vilanova"                                                

vvvvv.jpg

(23 de desembre de 2023)
 

En aquest campionat d'Escacs actius (15'+5") els nostres representants han tingut els següents resultats :
- FM Laurence Webb, 3er amb 7/9
- Emilio Muñoz 5/9
- Leo Gardner 5/7
- Matthieu Boers 3,5/7

                           X Chessable SUNWAY  Festival 2023)                                                

r_20231212_Sitges_Sunway_0001-235-Francesc-Gonzalez-Alonso.jpg

(Del 12 al 22 de desembre de 2023)
 

Un nou èxit de participació d'aquest festival, amb mes de 430 jugadors provinents de 53 països, el mes valorat per la Federació Espanyola d’Escacs en el darrers anys.
Abans de començar el campionat, el propietari de l'hotel, Oskar Stöber, va fer entrega d'una placa al nostre president Francesc González, en reconeixement als 10 anys com a director del festival.
La classificació final, després de les 10 rondes reglamentàries i després del play-offs de desempat, ha estat:

1er GM Puranik, Abhimanyu (India)(2627)

2on GM Jacobson, Brandon (EEUU)(2538)

3er GM Murzin, Volodar (Rùssia)(2627)

Pel que fa al Grup ’B’ els lloc d’honor han estat per:

1er Kao, Jamison (Hong Kong)

2on Sindarov, Islombek (Uzbequistan)

3er Yaramis, Hakan (Turquia)

              Campionat de Catalunya d'Actius d'Edats David García Ilundain "                                                  

cccc.jpg

(Dissabte 16 de desembre de 2023)

Amb una gran èxit de participació, amb gaire bé 300 jugadors, es va jugar a la seu de la federació catalana d'escacs,  a les instal·lacions del Recinte Fabra i Coats de Barcelona, aquest campionat de Catalunya d'escacs Actius d'Edats, de partides de 10¨.
En la categoria Sub-8, Matías Sticca va fregar el podi amb un 4rt lloc.
A la categoria Sub-10, Xavier Rosique va acabar amb 4/8 i Carlos Diana amb 3/8

                             IV TORNEIG DE NADAL DE CANYELLES "                  
                                               
                

Canyelles.jpeg

(Dissabte 9 de desembre de 2023)

Aquest torneig nadalenc de partides Ràpides a 10', que es va consolidant i fent gran, amb una magnífica inscripció de 58 participants, la representació sitgetana va tenir els següents resultats :
- Antoni Serrate, 3er class. amb 5,5/7
- Joaquim Fabregat, 10è amb 5/7
- Jordi Martínez 3,5/7
- Juan Moya 3/7
- Carme Sardà 3/7
- Miron Morozov amb 3/7

                                   Campionat Social Sub-14"                  
                                               
                

20231125_200927.jpg

(Dissabte 25 de novembre de 2023)

Aquest campionat, jugat al Prado, ha tingut la participació de 12 jugadors Sub-14, més la participació d'alguns jugadors adults per fer més gran el grup.
Al final de les 6 rondes, al ritme de 15'+3", el guanyador de Sub-14 ha sigut Nathan Almog, amb 5 punts, i segon jugador de la classificació general, seguit de Pepe Vilalta i de Gregory Moore, els dos empatats amb 4 punts.
El guanyador de la classificació general ha sigut Matthieu Boers, monitor del nivell 0,5 de l'Escola d'Escacs, amb 6/6.

                  Campionat Territorial de Promoció de Barcelona          
                                               (de Sub-8 a Sub-14)
                      

WhatsApp Image 2023-11-26 at 19.06.39.jpeg

(Barcelona, del 29 d'oct. al 26 nov.)

En aquest campionat, celebrat de les dependencies de la Federació Catalana d'Escacs a Barcelona, la nostra Escola d'Escacs hi ha tingut 3 representants nostres, amb els següents resultats :
- SUB-8 : Matías Sticca, 3ª amb 5/6  (i amb els mateixos punts del 2on  classificat) i Martina Diana 2/6
- SUB-10 : Carlos Diana, 12è, amb 4/6

                  Campionat Individual Territorial de Barcelona                      

WhatsApp Image 2023-11-26 at 20.44.12.jpeg

(del 15 Set. al 26 Nov. de 2023)


En el Grup B, d'aquest Territorial, que s'ha jugat a la Gran Penya de Vilanova, els nostres jugadors han tingut els següents resultats :
- Martí Marín, 4rt amb 5/8
-
Bernat Moya, 4,5/8
- Leo Gardner, 3,5/8
- Jorge Lázaro, 3/8- Jordi Martínez, 3/8
- Alex Marín, 2/8

                  Campionat per equips d’edats de Barcelona               
                               
(Minicopa) (de sub-8 a sub-20)                       

WhatsApp Image 2023-09-30 at 19.34.53.jpeg

(Pallejà, 30 de setembre)

La nostra Penya hi va presentar 4 equips : Sub-8, sub-10, sub-12 i sub-14)

Al final, gran resultat del nostre equip SUB-10, amb un fantàstic 3er lloc, superant el 7è lloc del ranking inicial.

La base d'aquest equip estava format pels mateixos jugadors que van aconseguir el segon lloc, l'any passat, a sub-8 : Carlos Diana, Matías Sticca i Xavier Rosique, més l'entrada de Leo Reynaldo que va completar molt bé a l'equip.
Els equips nostres varen ser :
- Sub-8 : David Almog, Luca Kramin i Martina Diana (14/16)
- Sub-12 :  Nathan Almog, Adrià Peña i Nacho Moreno 17/18
- Sub-14 : Màxim Anguera, Nikita Demakov, Luka Abadzic i Bazhen 6/9

                            Campionat de Catalunya  per Equips d'Edats                     

WhatsApp Image 2023-10-14 at 10.31.49.jpeg

(Lloret de Mar, del 12 al 14 d'octubre de 2023)
 

Malgrat que enguany no hem pogut presentar a cap equip, 4 jugadors nostres (Matías Sticca i Martina Diana, a sub-8, Carlos Diana, a sub-10 i Martí Marín, a sub-14) hi han participat, a títol individual, en els diferents equips "mixtes" que ha format la federació per a aquells jugadors sense equip, i dos d'ells han obtingut uns magnífics resultats :
A sub-8, Matías Sticca ha confirmat el seu paper de favorit, guanyant el premi a millor 1er tauler de sub-8, guanyant les 5 primeres rondes i cedint només un empat en l'última.
I a sub-14, també magnífic resultat de Martí Marín, que, amb 4,5/6, ha quedat segon millor 2òn tauler de sub-14, i acabant imbatut

         24è Obert Internacional de Sants-Ciutat de Barcelona"          

Sants 2023.JPG

(del 19 al 27 d'agost de 2023)

Aquest obert, jugat a les cotxeres de Sants, amb prop de 600 participants, és, de llarg, el més important de Catalunya pel que fa a nombre de jugadors.Malgrat la presència de 17 GMs, el guanyador final va ser el jove MI noruec Elham Amar (2523), de només 17 anys, que va aconseguir la seva última norma de GM.
Els quatre representants de la nostra Penya tingueren els següents resultats :
- Grup A : Antonio Gual, retirat amb 4 punts, a causa de la Renfe,
- Grup B : Martí Marín 5,5/10- Grup "C" : Jordi Martínez 4,5/10                   i Alex Marín 3,5/10

                            47è Open Internacional d'Escacs "Vila de Sitges"                    

20230728_173134.jpg

(del 22 al 30 de juliol de 2023)

En aquesta edició, amb un important esforç econòmic, amb  augment dels premis del 30%, es repetí la xifra de l'any passat de 190 jugadors inscrits, de més de 20 països, amb una important participació de 24 jugadors de la Penya.
El guanyador final va ser el Gran Mestre cubà Dylan Isidro Berdayes, amb 7 punts, segon l'any passat, seguit d'un grup de vuit jugadors empatats amb 6,5 punts, quedant 2on
el MI argentí Mario Villanueva, i el GM ucraïnès Alexander Kovchan, 3er.

El primer jugador local va ser el Mestre Internacional Antoni Gual, en el lloc 19è, amb 5,5 punts.

I en el Grup "B", el guanyador va ser el jugador ucraïnès Yaroslav Sviridenko, però la gran alegria va ser el magnífic 2on lloc, en solitari, de la jove promesa del Prado, sub-14, Màxim Anguera,

El segon millor jugador local fou Joaquim Fabregat, 18è amb 5,5, punts, seguit de Leo Gardner, Francesc González, i els germans Amadeu i Bernat Moya, tots ells amb 5 punts.

                                             Esplai d'Estiu                                    

20230713_195051.jpg

(del 3 al 14 de juliol de 2023)

Un any més, durant les dues primeres setmanes de Juliol, la Penya d'escacs va organitzar, al jardí del Prado, un Esplai d'escacs, principalment per a que els participants poguessin jugar partides, amb la participació d'una vintena de jugadors, 5 menys que l'any anterior.
En el campionat que es va organitzar durant la segona setmana,

els campions van ser :

- SUB- 12/14 : Pepe Vilalta

- SUB-10 : Xavier Rosique

- SUB-8 : Unax Charles

                                    Campionat d'Espanya sub-8              

WhatsApp Image 2023-07-02 at 11.44.11.jpeg

(Salobreña (Granada), del 28 de juny al 2 de juliol)

Del 28 de juny al 2 de juliol, es va celebrar a
Salobreña (Granada), el campionat d’Espanya sub-8, amb la participació del nostre Matías Sticca, que va fer un campionat molt digne. finalitzant en la 27ª posició d’entre 107 participants, amb 5,5 punts de 9 rondes.
És una bona classificació, però tots esperavem més, després d'haver guanyat les 3 primeres partides i situar-se en els primers taulers de la competició.
Una derrota, però, en la 4ª ronda, contra el campió de les Canaries, efectà a la seva confinaça perdent les dues següents partides. Al final, però, aconseguí recuperar-se obtenint una bona classificació final.
Enhorabona al Matías i al seu pare Fabio que l'ha acompanyat !

                             45è Campionat Interescolar de Sitges                                

20230617_162227.jpg

(dissabte 17 de juny de 2023)

A les magnífiques intal·lacions de l'Espai Jove, i amb una magnífica inscripció de 47 jugadors (5 més que l'any passat), es va jugar aquest tradicional campionat, sense grans sorpreses ja que els principals favorits van quedar en els primers llocs de les seves respectives categories.
- SUB-8  : Matías Sticca (5/5), campió, David Almog (4/5)
   Sots campió i
Luca Kramin (3/5) 3er classificat
- SUB-10 : Xavier Rosique (4,5/5) campió, Leo Reynaldo (4/5)
  Sots campió i
Carlos Diana (3,5/5) 3er classificat
- SUB-12 : Pepe Vilalta (4/5) campió, Nathan Almog (4/5)
  Sots-campió 
Gonzalo Arteaga (3/5) 3er classificat
- SUB-14/16 : Màxim Anguera (4,5) campió,Leo Gardner (4/5)
  Sots-campió 
Gregory Moore (4/5) 3er classificat.

                                             Xè Obert "Calculín""                                           

2023 Calculín  (11).jpg

(Vilanova i Vilafranca, del 5 al 27 de maig de 2023)

El "Calculín" d'aquest any, compartit entre Vilanova i Vilafranca ha sigut el millor dels darres anys, tant per la qualitat com per la quantitat, amb una altíssima participació de 61 jugadors, 16 d'ells de la nostra Penya d'Escacs,
Pel que fa a resultats esportius dels nostres jugadors, el gran trionfador ha sigut Matías Sticca que, amb 5/7, ha quedat campió sub-8 i quarts en la classificació absoluta.
També s'han classificat per a la final (que es jugarà el cap de setmana del 10 i 11 de juny a Llinars del Vallés) :
- Pepe Vilalta, quart a sub-12
- Olianin Timofei (2on), Cai Robson (3er) i Gregory Moore (4rt)
  a la categoria sub-16

                            Campionat Comarcal  Escolar d'Escacs                              

WhatsApp Image 2023-04-28 at 22.48.42.jpeg

(Vilanova i la Geltrú, 14,21 i 28 d'abril de 2023)

Aquest campionat escolar, organitzat pel Consell Esportiu del Garraf, obert a jugadors federats i no federats, s'ha jugat durant 3 divendres, per la tarda, a l'institut Manuel de Cabanyes de Vilanova, amb la participació de 7 jugadors de la nostra escola d'escacs :
Els germans Carlos i Martina Diana, Luca Kramin, Unax Charles, Mario Robles, Nacho Moreno i Kaolí Burgos.
Al final els millors resultats han sigut per l'Unax Charles, campió a Pre-Benjamins (Sub-8) i per Carlos Diana, segon a Benjamins (Sub-10).

       Campionat de  Catalunya individual d'Edats"Fase Final"             

WhatsApp Image 2023-04-01 at 16.17.11.jpeg

(Cambrils, de l'1 al 6 d'abril de 2023)

Amb una molt bona participació de 9 jugadors (només 1 menys que l'any anterior), i amb l'Emilio Muñoz, xom a delegat-entrenador d'entre els nostres jugadors destacà, a sub-8,  l’extraordinari podi aconseguit pel Matías Sticca, que ja estava entre els favorits, amb el 4rt millor elo de tots els participants, amb un magnífic 3er lloc.
També magnífic 6è lloc del nostre sub-12 Jack Monclús, que li dona dret a una de les medalles del 8 primers classificats.
Els resultats finals han sigut :
- Sub-8   :
Matías Sticca 6,5/8 i David Almog 3/8
- Sub-10 :Carlos Diana 5/9 i Xavier Rosique 4/9
- Sub-12 :Jack Monclús 6,5/9 i Nathan Almog 4/9
- Sub-14 :Martí Marín 5,5/9 i Bernat Moya 4/9- Sub-18 :Daniel Chiochia 4,5/9

                                     LLiga Catalana 2023                                       

WhatsApp Image 2023-02-26 at 14.29.03.jpeg

(del 22 de gener al 19 de març de 2023)

El diumenge 19 de març,  i després de 9 diumenges consecutius, va acabar la Lliga Catalana per equips, que tornà a la normalitat, amb tots els equips recuperant el mateix nombre de taulers d'abans de la pandèmia, en la que la nostra Penya d'Escacs hi ha participat amb 4 equips (però un 5è equip es va haver de retirar en la 3ª ronda, per manca de jugadors) :

- Equip "A" a Segona Divisió Nacional
- Equip "B" a Primera Provincial
- Equip "C" a Segona Provincial
- Equip Sub-12 

Al final, tots els equips han pogut mantinir les seves categories. El millor resultat ha siguit el 4rt lloc del nostre equip sub-12, i el 5è del primer equip.

            Campionat de Catalunya  individual d'Edats  "Fase Prèvia"        

20230128_160933.jpg

(Del 28 de gener a l'11 de febrer de 2023)

Bon èxit d'aquest campionat, que ha aplegat a 74 jugadors de les comarques de l'Alt Penedés i Garraf,, durant 3 dissabtes consecutius,  al gimnàs de l'escola Miquel Utrillo de Sitges, amb un gran resultat esportiu per a la nostra escola d'escacs, ja que els nostres jugadors han guanyat en 4 de les 6 categories, 
Els nostres guanyadors han sigut :

- SUB-8  : Matías Sticca
- SUB-12 : Jack Monclús
- SUB-14 : Martí Marín
- SUB-18/20 : Amadeu Moya (i Daniel Chiochia millor
sub-18)

             Copa Catalana Barcelona "Memorial Beatriz Alonso"        

WhatsApp Image 2023-01-15 at 10.55.13.jpeg

(Diumenge 15 de gener 2023)

Gran èxit de participació en aquesta edició de la Copa Catalana, de la provincia de Barcelona, jugada, al ritme de 12'+5", a l'Hospitalet, amb més de 800 jugadors,
L
'equip de la nostra Penya,format per : Antonio Gual (recent fitxatge d'aquesta temporada, que debutava en l'equip), Emilio Muñoz, Dani Caldentey, Leo Gardner, Richard Gardner i Jordi Martínez, acabà en la 44ª posició, d'entre 148 equips

           Campionat  Infantil de Nadal de Sitges        

20230104_115611.jpg

(Dies 3 i 4 de gener 2023)
Jugat a l'hotel Sunway, ha jugat aquest campionat, amb bon èxit de participació, amb 70 jugadors inscrits, que al final, per les baixes de darrera hora, s'han quedat amb 60, superant els 56 de l'any passat.
En l'aspecte purament esportiu però, la cosa no ha anat tant bé, ja que els jugadors de fora de Sitges han copat majoritàriament els primers llocs en les 4 categories del campionat, i només Jack Monclús i Martí Marín han pogut pujar al podi, amb un tercer lloc a les categories de sub-12 i sub-14/16.
Cal a dir, però, que Carlos Diana, Xavier Rosique, Nathan Almog, Jack Monclús i Martí Marín) vàren demanar jugar en categories superiors a les que els hi corresponien per edat.
 

           Campionat Social de Ràpides de Cap d'Any (amb coca i cava)       

20221230_235907.jpg

(Divendres 30 de desembre 2022)

 Un altre campionat que tornava a la normalitat, després de la pandèmia, amb una molt bona participació de 23 jugadors, al ritme de 5'+3".
A diferència del campionat social del mes de novembre, en aquest campionat hi hagueren moltes sorpreses, com el trionf de Jaume Almirall (amb un increïble 7/7), mentre que pel segon lloc, amb 5/7 hi hagué un triple empat, que el coeficient Bulchoz va resoldre a favor el Màxim Anguera (sub-14 de primer any), que quedà segon i de Joaquim Fabregat, que quedà tercer, mentre que Dani Caldentey, amb els mateixos punts, quedà fora del podi.

                 Finalitza el IXè Sunway Chess Festival                     

2022 Sunway Chess Festival.jpeg

((del 12 al 22 de desembre de 2022)

Gran èxit d'aquest festival, que arribà a més de 400 jugadors inscrits.
Després de les 10 rondes reglamentàries, el guanyor fou el GM rús (amb bandera FIDE) Kirill Alekseenko (2672) seguit pel polémic GM nordamericà Hans Niemann (2698) i pel GM iranià Amin Tabatabei (2660).
I pel que fa als nostres jugadors :
Grup "A" :  Peter Meister 6/10 i Lawrence Webb 3,5/10
Grup "B" : Carles Grau, 11è amb 7/10, Daniel Chiochia  59è amb 4/10 (i guanya  79 punts d'ELO) i  Jordi Martínez  2,5/10

            Sunway Blitz Junior (dintre del IXè Sunway Chess Festival)               

Sunway Blitz Junior.jpeg

((diumenge 18 de desembre de 2022)

El guanyador d'aquest duríssim campionat (5'+3"), fou el nen prodigi turc, Erdogmus Yagiz Kaande que, amb només 11 anys, ja és Mestre Internacional i està jugant al grup A de l'Open Sunway.Dels nostres 5 jugadors participants : Màxim Anguera, Leo Gardner, Gregory Moore, Nathan Almog, Ferran Moruno i Matías Sticca,(l'unic sub-8), els millors classificats han sigut, Leo Gardner i Màxim Anguera, amb 3/7

                 Inauguració del IXè Sunway Chess Festival                     

2022 Sunway Festival Inauguració.jpeg

((dilluns 12 de desembre de 2022)

El nostre president, i director del torneig, Francesc González va inaugurar la 9ª edició d'aquest Festival, el més important que es fa actualment a Espanya, amb la participació de 421 jugadors.
Per part de la nostre Penya d'Escacs, hi participen :
- GRUP "A" :
Lawrence Webb i Peter Meister
- GERUP "B", Carles Grau, Leo Gardner, Daniel Chiochia i Jordi Martínez

      3er Campionat Canyellesde Partides Ràpides                    

2022 Canyelles (2).jpeg

(dissabte 10 de desembre de 2022)

Antoni Serrate, amb 5,5/7, guanya aquest ja tradicional campionat, a les portes de Nadal, després de 7 rondes reglamentàries al ritme de 10' a finish.
També hi ha participat Jordi Martínez amb 4/7

     CAMPIOAT INDIVIDUAL TERRITORIAL DE BARCELONA                    

Territorial.jpg

(Diumenges 2 octubre a 11 desembre de 2022)

Primer campionat plenament normalitzat després de la pandèmia, amb una participació de 167 inscrits entre les  tres seus del campionat. El fet de que una de les seus fós la Gran Penya de Vilanova (amb 40 jugadors) va afavorir la participació dels nostres 7 jugadors que s'hi van inscriure.Al final, els resultats dels  nostres foren :
Leo Gardner 5/9 (i 7è classificat), Amadeu Moya 5/9, Martí Marín 4,5/9, Jordi Martínez 3,5/9, Alezx Marín 2,5/9. Jorge Lázaro 2/9 i Carme Sardà 2/9.

      1er TORGEIG ESCOLAR "El Llobregat" Sub-16                    

WhatsApp Image 2022-12-04 at 15.20.22 (3).jpeg

(Diumenge 4 de desembre de 2022)

Gran resultat a Sant Boi per a el nostre Sub-8, Matías Sticca, que ha quedat segon sub-8, en aquest campionat, de nova creació que ha reunit a 140 jugadors (la meitat no federats), al ritme de 10'+2"
També hi han participat els nostres sub-10, no federats, Daniel Robles (2,5/7) i Vera García (2/6), en la seva primera participació en un campionat 

      CAMPIONAT TERRITORIAL DE BARCELONA - GRUP PROMOCIÓ     

WhatsApp Image 2022-11-27 at 14.04.19 (2).jpeg

(Diumenges 13, 20 i 27 de novembre de 2022)

En aquest campionat de nova creació, a la Territorial de Barcelona, que s'ha jugat durant 3 diumenges al local de la Lira, a Barcelona, al ritme de 30'+30", el nostre únic representant,  Xavier Rosique, va obtinir un gran resultat, amb un 3er lloc a la categoria de sub-8.
En la foto el veiem just després de que l'Ivan Marina, president de la Gran Penya i director de la Territorial de Barcelona, li fes entrega del trofeu.

           TORNEIG MEMORIAL JOAN BLANCAFORT (Vilafranca)               

Memorial Joan Blancafort Vilafranca 2022.jpeg

(Diumenges 20 i 27 de novembre de 2022)

Durant dos diumenges consecutius es jugà a Vilafranca aquest tradicional campionat de partides ràpides (15'+3")

en el que els nostres jugador tingueren un gran èxit, ja que resultaren campions en totes les categories :
- Sub-8 :   Carlos Diana, campió

- Sub-10 : Jack Monclús, campió

- sub-14 :  Màxim Anguera, campió

- Absoluta : Toni Marcet, campió

      VII Torneig Infantil d’Escacs Solidari ‘Ciutat Cooperativa  Molí Nou’   

WhatsApp Image 2022-11-12 at 10.28.31.jpeg

(Dissabte 12 de novembre de 2022)

Magnífica representació de la nostra escola d'escacs en aquest campionat infantil solidari de Sant Boi, al ritme de 10'+0", amb un total d'11 jugadors, 8 dels quals era aquest el seu primer campionat.
El millor, com era d'esperar, fou Xavier Rosique, quart a la categoria sub-8, amb 5 punts de 7 partides, però també ho feren molt bé, Oscar de Caridad, amb 4 punts a la mateixa categoria sub-8, així com Nacho Moreno i Lluc Vinue, amb 4 punts a la categoria sub-10, així com l'Eric Sebastián, també amb 4 punts a Sub-12.

                             Sopar d'Inici de Temporada                        

WhatsApp Image 2022-11-12 at 22.26.24(3).jpeg

(Dissabte 12 de novembre de 2022)

Tot just acabar el campionat social, i com a segon acte del
"Dia del club", es va celebrar un Sopar de Germanor, amb la presència de 43 persones, en el que es va retre un homenatge al components de l'equip sub-8, que recentment van quedar tercers en el campionat de Catalunya d'edats per equips.
I també, com és tradicional, es lliurà el llibre del 75è aniversari del club a les noves incorporacions al club

                                      Campionat Social 2022                               

20221112_181235.jpg

(Dissabte 12 de novembre de 2022)

 Dintre del "Dia del Club", va tenir lloc, a la tarda del dissabte 12 de novembre. a la sala Jofre Vilà, el  Campionat Social 2022 de partides semiràpides (15'+3"), a sis rondes, amb una magnífica inscripció de 32 jugadors, que va ser guanyat pels màxims favorits:
- Toni Marcet, en  adults,
- Martí Marín, en sub-.14, que, a més a més, quedà també 5è
  en la classificació general.               

                Campionat Catalunya d'Edats per Equips          

2022 - Lloret de Mar.jpeg

(del 29 d'octubre al 1 de novembre)

                  EL NOSTRE EQUIP SUB-8

                 3er EQUIP DE CATALUNYA !!

En el Campionat de Catalunya d'Equips d'Edats, de sub-8 a sub-20, celebrat a Lloret de Mar, el que el nostre equip sub-8, format de Xavier Rosique, Matías Sticca i Carlos Diana, que recentment havia quedats sots-campió de la Mini-Copa de Barcelona, han aconseguit, amb tot mereixement, pujar al tercer esglaó del podi.

Un fet aquest que, fins ara, només havia pogut aconseguir, en tota la història de la nostra Penya d'Escacs, el nostre equip sub-12, en la temporada passada.

                  Festa Catalana i Campionat de Catalunya de partides Blitz per Equips          

2022 Ràpides Festa catalana Castellar.jpg

Dissabte 15 d'octubre de 2022
El dissabte 15 d'octubre, pel matí, es va celebrar a l' Espai Tolrà de Castellar del Vallès, el Campionat de Catalunya de partidex Blitz per Equips, al ritme de 5'+3", amb la participació total de 55 equips.
La nostre Penya  hi va estar present amb un equip format per : Toni Marcet, Antoni Serrate, Dani Caldentey, Josep Lluis Maroto i Joaquim Fabregat, que va finalitzà en el lloc 37è.
Després van assistir al tradicional Dinar de Germanor en el que la federació catalana entrega els diversos trofeus de la temporada passada.
            

                  Minicopa de la Territorial de Barcelona              

Minicopa (10).jpg

Diumenge 1 d'octubre de 2022

              L'EQUIP SUB-8 SOST-CAMPIÓ !!
Gran resultat del nostre equip Sub-8, format per Carlos Diana, Xavier Rosique i Matías Sticca, que quedà Sots-Campió, a Pallejà, en aquest campionat d'escacs base per equips, de nova creació, de la territorial de Barcelona, al ritme de 15'+3" i vàlid per Elo català ràpid.
També hi vàrem participar amb un equip sub-10, format per
Jack Monclús, Nathan Almog, Pepe Vilalta, Nacho Moreno i Gerardo Lozano, que quedà en 8ª posició

                  Memorial Arturo Pomar Sub-12              

sub12podio.JPG

Del 26 al 28 d'agost de 2022

En aquest prestigiós campionat reservat als sis millors jugadors sub-12 de Catalunya, i que enguany s'ha celebrat de forma paral·lela a l'Obert Internacional de Sants, molt bona actuació de Martí Marín, que ha acabat en 3ª posició, superant el seu 4rt lloc en el ranking inicial, i l'únic jugador que ha fet taules amb el campió, el jugador vallenc Xavier Mompel.
Martí Marín és el tercer jugador del nostre club que hi ha participat, després de Leo Gardner i Màxim Anguera

                 Obert Internacional de Sants-ciutat de Barcelona           

WhatsApp Image 2022-08-23 at 12.34.07.jpeg

Del 19 al 28 d'agost de 2022
En aquest obert, el més gran que es fa a Catalunya, amb més de 550 participants, foren 8 els jugadors de la nostre penya que shi incrigueren :
- En el grup A, Lawrence Webb i Matthieu Boers
- En el grup B : Leo gardner i Martí Marín
- En el grup C :  Royer Luján, Juan Moya, Carme Sardà i Jordi Martínez.
Al final de les 10 rondes reglamentàries, en el grup A, bona actuació de Lawrence Webb amb 6 punts, i Matthieu Boers es va retirar.
En el grup B: Leo Gardner, (que es va incorporar mes tard) va fer 3,5/4, i  Martí Marín (4/6) fins que es va retirar per jugar al Memorial Arturo Pomar.
En el grup C, el millor va ser  Manuel Luján, amb 6,5 punts, i Carme Sardà, Juan Moya i Jordi Martínez  van fer 4 punts,.

                              46è Open Internacional "Vila de Sitges"                

2022 Open (6).jpg

(Del 22 al 30 de juliol de 2022)
Després de dos anys de cancel·lacions a causa de la covid, per fi es pogué reenprendre aquest tradicional campionat, degà a Catalunya.
La participació de més de 180 jugadors de més de 20 paisos (26 del nostre club) fou bona, però allunyada encara dels més de 220 participant de l'última edició del 2019.

Després de les 9 rondes reglamentàries, el guanyador, en el Grup A, fou el Mestre Internacional anglès Clarke Brandon, principal favorit a priori, que dominà el campionat amb gran autoritat. Completà el podi, el Mestre Internacional alemany Frank Bracker i el Mestre Internacional cubà Dylan Berdayes, número dos del ranking, i recent guanyador de l’Obert de Sant Martí.

 

                                  Esplai d'Escas d'Estiu                                                       

2022 (13).jpeg

(Del 4 al 15 de juliol de 2022)

Durant les dues primeres setmanes de juliol va tenir lloc als jardins del Prado aquest Esplai, amb una participació rècord amb 26 inscrits, des dels 6 als 14 anys, en un enfocament basat en jugar partides.
En la segona setmana es jugà un campionat, que fou guanyat per Tristan Esteras, en la categoria dels grans i per Oscar Sánchez en la dels més petits